Branża bukmacherska w Polsce

Branża bukmacherska w Polsce

Bukmacher jest osobą lub instytucją, bez której stawianie zakładów na jakiekolwiek rozgrywki byłoby niemożliwe. Jego głównym zadaniem jest obsługa klientów w zakresie przyjmowania zakładów pieniężnych przed różnego rodzaju zawodami. Jeśli chciałbyś się dowiedzieć więcej w tym temacie i od razu przejść do praktyki, to być może warto sprawdzić listę legalnych bukmacherów. Jedna z nich jest dostępna na stronie Bonusy24.pl i przedstawia pełną listę takich firm, które działają w Polsce!

Zakres działalności

Dominującą pozycję w ofercie stanowią zazwyczaj zakłady sportowe z wielu dziedzin. Najczęściej spotykane są tutaj takie dyscypliny jak mecze piłki nożnej, hokeja na lodzie, koszykówki, piłki siatkowej, baseballu czy tenisa stołowego. Obstawiać wyniki zmagań można jednak także w innych dziedzinach, jak np boks, szachy, skoki narciarskie, wyścigi samochodowe, kolarstwo, wyścigi konne, biegi lekkoatletyczne a także snookera. Rzadziej przyjmuje się zakłady dotyczące wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych czy też społeczno-politycznych. Zwłaszcza wśród młodych osób rosnącą popularnością cieszą się zakłady na sporty elektroniczne oraz wirtualne. Te ostatnie z założenia symulować mają rzeczywiste rozgrywki, ale są jednak w całości generowane przez cyfrowe algorytmy w oprogramowaniu.

Uwarunkowania prawne

Działalność zakładów bukmacherskich jest w większości krajów, w tym w Polsce, regulowana prawnie, reglamentowana i licencjonowana. Nie jest więc dostępna dla każdego przedsiębiorcy uruchamiającego swoją działalność. Nad wszystkim czuwa i nadzoruje pod kątem prawidłowości przepływów finansowych kontroluje Ministerstwo Finansów. Sprawy i wszelkie relacje w zakresie ich działalności reguluje Ustawa o grach hazardowych z dnia 1 stycznia 2010 r.

Dominujące spółki

W naszym kraju obecnie funkcjonuje kilkanaście wiodących zakładów bukmacherskich. Wśród najlepiej znanych jest oczywiście Totolotek TSA w Warszawie wraz z Totalizatorem sportowym ze swoimi sztandarowymi losowaniami gier liczbowych oraz zakłady bukmacherskie STS będące największą tego rodzaju spółką w naszym kraju mające swoja główną siedzibę w Katowicach oraz kilkaset oddziałów rozsianych w każdym zakątku Polski. Jej udział w rynku szacuje się na blisko 50%. STS swoją działalność koncentruje głównie wokół wydarzeń sportowych, które stanowią dominującą część jego oferty.

Na potrzeby wspólnego reprezentowania interesów powstało Stowarzyszenie Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich. Utworzyły je pod koniec 2009 roku wiodące spółki w kraju: STS SA, Fortuna Zakłady Bukmacherskie, Wzajemne Zakłady Bukmacherskie Milenium oraz Totolotek.