Kolejny fenomenalny sukces Johaug na mistrzostwach!

Dla fanów i fanek narciarstwa klasycznego nie było to żadne zaskoczenie – Therese Johaug ponownie zdobyła złoty medal za bieg łączony 2 × 7,5 km wykonany techniką klasyczną na mistrzostwach świata. Najlepsza Polka, Izabela Marcisz, zajęła 40. miejsce na liście.

Mistrzostwa świata w Oberstdorfie – medal dla Norwegii

Już od mniej więcej połowy przebytego dystansu Norweżka utrzymywała się na przedzie stawki. Jej przewaga nie była jednak większa niż kilka sekund. Swoją pozycję liderki straciła jedynie pod koniec pierwszego okrążenia, kiedy pechowo złamała kijek. Wówczas na prowadzenie wyszła Ebba Andersson ze Szwecji. Johaug szybko nadrobiła stratę, a komentatorzy spójnie relacjonują, że można śmiało mówić, że Norweżka była liderką niemalże od startu do mety.

To już 11. medal zdobyty na mistrzostwach świata w narciarstwie dla Johaug, a trzeci w biegu łączonym. Tym samym zapewniła sobie piąte miejsce w klasyfikacji wszechczasów, posiadając łącznie 16 medali zdobywanych w latach 2007 – 2021. Na czele nadal stoi słynna Marit Bjoergen – rodaczka może pochwalić się 26 medalami, w tym 18 złotymi.

Podsumowanie wyników mistrzostw świata

W zawodach narciarstwa klasycznego organizowanych w Niemczech w miejscowości Oberstdorf pierwsze miejsce zajęła Therese Johaug z wynikiem 38.35,5. Srebrny medal otrzymała Szwedka Frida Karlsson ze stratą 30,00 s, a podium dopełnia Ebba Anderson ze stratą 30,2 s. Czwarte miejsce należy do Austriaczki Teresy Sradlober (strata 1.11,4 s), a piąte zajęła Charlotte Kalla ze Szwecji (ze stratą 1.12,1 s).

Wyniki polskich zawodniczek

Polski uplasowały się niestety daleko w klasyfikacji. Najlepsza zawodniczka spośród Polek, Izabela Marcisz, zajęła finalnie 40. miejsce. Do połowy trasy Polka była w pierwszej trzydziestce, a po zmianie nart miała stratę 1.20 do liderki Johaug. Niestety Marcisz nie utrzymała tempa i dobiegła ze stratą 5.25,5. Kolejne w klasyfikacji były: Karolina Kaleta (47. miejsce ze stratą 7.00,9), a następnie Karolina Kukuczka (pozycja 53 ze stratą 8.17,8).