José Mourinho – przebieg kariery trenerskiej

José Mourinho – przebieg kariery trenerskiej

Najlepszy trener na świecie? José Mourinho z pewnością znajdzie się bardzo wysoko w takim rankingu, a dla wielu kibiców będzie niezaprzeczalnie numerem jeden. Portugalski trener potrafił zwyciężyć w Lidze Mistrzów z różnymi zespołami, a tej sztuki dokonało przed nim tylko dwóch szkoleniowców. Jakie jeszcze osiągnięcia ma on na swoim koncie?

Krótki rys biograficzny

Pełne nazwisko słynnego The Special One brzmi José Mário dos Santos Félix Mourinho. Urodził się w Setubal, w Portugalii, 26 stycznia 1963 roku. To, że od najmłodszych lat interesował się futbolem, nie powinno nikogo dziwić, zważywszy na fakt, iż jego ojciec uprawiał ten sport zawodowo będąc bramkarzem, a po zakończeniu kariery trenerem piłkarskim. José Mourinho początkowo planował karierę zawodniczą, nie miał jednak do tego wystarczająco dużo zacięcia i umiejętności. Skierował więc swoją uwagę na pracę trenerską i w tej dziedzinie okazał się zdecydowanie bardziej utalentowany i zdeterminowany do osiągania sukcesów.

Na przestrzeni lat awansował z asystenta trenera do stanowiska głównego szkoleniowca. Współpracował z najlepszymi klubami i zawodnikami Starego Kontynentu, sięgał po najwyższe europejskie trofea i zdobywał krajowe mistrzostwa w najsilniejszych ligach. Wybrano go czterokrotnie najlepszym klubowym trenerem – nikt inny nie osiągnął podobnego wyniku.

Praca trenerska José Mourinho

Pierwsze kluby, w których przyszło pracować José Mourinho, to Estrela Amadora, AD Ovarense, Sporting CP, FC Porto. Z Portugalii José Mourinho trafił do Hiszpanii, i to do samej Barcelony, gdzie współpracował najpierw z trenerem Bobby Robsonem, a po jego odejściu z Louisem van Gaalem.

Posadę pierwszego trenera w 2000 roku zaproponowała mu Benfica, gdy jednak doszło do nieporozumień z zarządem klubu, José Mourinho przeniósł się do União de Leiria. Był to przeciętny klub, który pod wodzą Mourinho nagle zaczął się piąć do góry, a to nie uszło uwadze włodarzom FC Porto, które ściągnęło szkoleniowca do siebie. Z FC Porto José Mourinho zrobił najlepszy klub w Europie, na co wystarczyły mu zaledwie dwa sezony.

Te same oczekiwania mieli właściciele angielskiej Chelsea. Z angielskim klubem José Mourinho współpracował dwukrotnie, w latach 2004-2007 i następnie 2013-2015. Ligi Mistrzów nie udało się wygrać, ale Chelsea z Mourinho zdobyła trzykrotnie mistrzostwo Anglii plus kilka prestiżowych trofeów krajowych. W przerwie między trenowaniem Chelsea José Mourinho pracował z Interem i Realem Madryt, i właśnie Inter był drugim klubem, z jakim portugalski szkoleniowiec sięgnął na puchar Ligi Mistrzów. Z Królewskimi wygrywał głównie na krajowych boiskach, zdobywając między innymi Puchar Króla oraz mistrzostwo kraju.

Po odejściu z Chelsea, José Mourinho pracował jeszcze z dwoma innymi angielskimi klubami: Manchesterem United i Tottenhamem. Najważniejszym osiągnięciem była wygrana Manchesteru w Lidze Europy w sezonie 2016/2017. W lipcu 2021 roku José Mourinho podpisał kontrakt z włoskim klubem AS Roma.

Współpraca José Mourinho z firmą XTB

José Mourinho kilkukrotnie decydował się na występ w reklamie, wykorzystując swoją medialną popularność. Właśnie ta duża rozpoznawalność sprawiła, że na współpracę z portugalskim trenerem zdecydował się broker rynku Forex i CFD – XTB. José Mourinho od 2020 roku pełni rolę głównego ambasadora marki, co ma przyciągnąć nowych klientów do świata inwestycji. Choć wybór trenera piłkarskiego na ambasadora XTB może się wydawać nieco dziwny, to jak zaznacza sam broker, osobowość José Mourinho idealnie pasuje do świata finansów i może on być inspiracją dla wielu inwestorów starających się pomnożyć własny majątek.

XTB chce być najlepszym brokerem, tak samo jak aspiracją José Mourinho jest zostanie czołowym trenerem w światowej piłce. Sprawź też: https://www.xtb.com/pl/edukacja/szkolenia-online. Poprzez reklamę XTB chce przekazać swoim klientom, że wzorem José Mourinho ma zamiar zapewnić swoim klientom profesjonalne usługi oraz najwyższej klasy technologię. Wartości wyznawane przez portugalskiego szkoleniowca są bliskie także marce XTB, dzięki czemu możliwe jest budowanie własnego sukcesu w oparciu o umiejętności, odpowiednią strategię oraz dostęp do najlepszych narzędzi. Dowiedz się więcej: https://www.xtb.com/pl/surowce