Lista ćwiczeń rozwijających technikę gry w piłkę nożną

Lista ćwiczeń rozwijających technikę gry w piłkę nożną

Pewnie większość z Was zaznajomiona jest z zasadami gry w piłkę nożną, dlatego nie będziemy ich tutaj przytaczać. Zamiast tego, skupimy się na technice, aby skutecznie podkręcać umiejętności już od samego początku.

Jak odebrać piłkę

Do tego ćwiczenia potrzebujemy solidnej ściany betonowej lub muru. Stojąc pod ścianą, musimy uderzyć piłkę w punkt na wysokości około 90 cm i poczekać na odbicie. Musimy przyjąć zwróconą piłkę, podnosząc stopę na wizualnie obliczoną wysokość, zakładając przybliżoną trajektorię powrotu.

Nie ma potrzeby kopania piłki, wystarczy podnieść stopę i delikatnie przyjąć ją po wewnętrznej stronie stopy. Ćwiczenie należy powtarzać kilka razy z rzędu.

Jak kopać piłkę

Jak nauczyć się fajnie grać w piłkę nożną, nie wiedząc, jak kopać piłkę, tego nikt nie wie! A to dlatego, że jest to niemożliwe. Kopanie piłki to podstawowe ćwiczenie, które praktykuje się w każdej szkole piłkarskiej na świecie. Możemy najpierw nauczyć się kopać piłkę, jak odbije się od powierzchni, a dopiero potem poćwiczyć kopanie piłki w locie.

Dla wygody warto kopać piłkę tylko prawą nogą, a potem tylko lewą. A jeżeli czujemy się pewnie, wówczas możemy spróbować na przemian.

Jak dryblować

Drybling jest ważną umiejętnością, którą muszą rozwijać piłkarze. Konieczne jest znalezienie przestronnego terenu oraz ćwiczenia dryblingu z przeszkodami i bez. Piłkę należy popychać do przodu małymi pchnięciami. Musi odejść od stopy nie dalej niż 30-60 cm do przodu. Najpierw prowadźmy piłkę w linii prostej. Następnie stopniowo próbujmy zmieniać trajektorię.

Nauczenie się dryblingu bez ciągłego patrzenia na piłkę może zająć trochę czasu – ale zdecydowanie warto. Jest to takie dryblowanie na ślepo – patrząc bardziej na boisko, zamiast na piłkę.

Jak dryblować wokół przeszkód

Do tej czynności można użyć specjalnych stożków lub improwizowanych środków. Ułóżmy stożki rzędem w odległości około 90 cm od siebie. Następnie musimy szybko dryblować piłkę wokół tych stożków, aby nie dotykała przeszkód i szybko przemieszczała się między nimi, osiągając wyimaginowany cel.

Jak podawać piłkę

Do tego ćwiczenia musimy znaleźć towarzysza, który również chce nauczyć się grać w piłkę nożną. Jeszcze lepiej, jeśli jest to już wyszkolony znajomy z doświadczeniem. A jeżeli ćwiczymy drużynowo, zaproponujmy przećwiczenie podawania koledze z drużyny. Należy stanąć naprzeciw siebie, a następnie zacząć podawać i odbierać podania. Bez presji i z naciskiem na siłę.

Ważniejsza jest tutaj celność podania i umiejętność wykonywania podania, którą ćwiczyliśmy już na betonowej ścianie.

Jak trafić w cel

Znajdźmy obszerny obszar i wyznaczmy linię bramkową. Ustawmy piłkę i zaznaczmy bramkę wzrokiem. Następnie ustawmy się w kierunku piłki, postawmy stopę wspierającą z boku piłki i uderzmy w piłkę z siłą drugą stopą. W momencie uderzenia piłka powinna dotykać części stopy, która zaczyna się bezpośrednio za palcami.

Po wyćwiczeniu trafiania w cel na wprost warto spróbować zmienić trajektorię kierunku. Ustawmy piłkę w różnych punktach boiska, aby nauczyć się uderzać piłkę do bramki z różnych kątów i odległości.