Odzież sportowa, czyli w czym dobrze jest się spocić

Odzież sportowa, czyli w czym dobrze jest się spocić

Odpowiednio dobrana odzież sportowa jest kluczem do prawidłowego wykonywania ćwiczeń i lepszego samopoczucia. Nieodpowiedni sprzęt i ubiór mogą utrudnić aktywność fizyczną, co zmniejszy zapał do jej podejmowania. Warto zaopatrzyć się w specjalnie przeznaczone do wysiłku fizycznego produkty, zanim zdecydujemy się na trening.

Sport to przecież zdrowie, ale tylko poprawnie wykonywany. Szereg czynników wpływa na skuteczność i jakość wykonywanych ćwiczeń. Wybierając właściwe akcesoria mamy pewność, że dajemy z siebie 100% i nie utrudniamy sobie pracy. Dbanie o dobrą sylwetkę można zacząć już na zakupach – na co zwrócić wtedy uwagę?

Odzież i akcesoria do biegania

Jogging cieszy się duża popularnością ze względu na niewielki koszt i możliwość uprawiania go w wielu miejscach. Dla wielu jest też furtką prowadzącą do innych aktywności. Osoby zaczynające swoją przygodę z bieganiem często traktują wyciągnięte z dna szafy dresy i tenisówki jako wystarczające – nic bardziej mylnego! Na samym początku mogą się przydać, abyśmy sprawdzili, czy ten sport nam leży lub po prostu wstali z kanapy. Później warto wyposażyć się w specjalne ubranie do biegania.

Tego typu sprzęt nie musi być drogi i markowy, aby spełniał swoje zadanie. Po pierwsze, strój powinien być wykonany z przewiewnego materiału. Powinien także być lekki i dobrze przylegać do ciała. Zbyt luźne spodnie z długimi nogawkami mogą utrudnić poruszanie się, a nawet doprowadzić do upadku. Dodatkowym atutem będzie posiadanie elementów odblaskowych. Osoby chcące biegać w ruchliwej okolicy powinny w szczególności zwrócić uwagę na tę kwestię, bo wiąże się ona z ich bezpieczeństwem.

Rady dotyczące doboru stroju do biegania dotyczą również wielu innych sportów, takich jak joga, pilates, czy też różne treningi wykonywane na siłowni. Osoby nimi zainteresowane również powinny zwrócić uwagę na wymienione wcześniej aspekty podczas zakupów.

Szeroki wybór tak wykonanych ubrań znajdziesz na stronie https://www.kaufland.pl/asortyment/marki-wlasne/newcential.html.

Jak wybrać obuwie do biegania?

Drugim ważnym elementem ubioru jest obuwie. Buty do uprawiania większości sportów muszą cechować się niewielką wagą i grubą, wyprofilowaną podeszwą. Nie mogą uciskać stopy i ograniczać dopływu powietrza. Jeśli jest inaczej, to nie tylko trudniej będzie nam w nich ćwiczyć, ale również ryzykujemy pojawieniem się dolegliwości stóp, takich jak np. grzybica. Na koniec warto zwrócić uwagę na przyczepność podeszwy, która musi pozwalać na bezproblemowe poruszanie się po podłożu.

Jak prać odzież sportową?

Kupienie właściwych ubrań to jedno, ale właściwe ich utrzymanie to druga kwestia. Odzież sportowa towarzyszy nam w chwilach intensywnego wysiłku, przez co wymaga specjalnego traktowania. Oto kilka kwestii, o których zawsze warto pamiętać po powrocie z treningu:

  • Szybko wstaw pranie, lub przynajmniej rozwieś ubrania, aby wyschły. Wilgoć to idealna pożywka dla bakterii, a im dłużej zwlekamy, tym trudniej będzie usunąć zapach potu.
  • Nie przesadzaj z wysokością temperatury. Jeśli przekracza 40°C, to może ograniczyć zdolność ubrań do oddychania.
  • Odpowiednio dobierz liczbę obrotów. Ustawienie 1200 lub 1400 obrotów może skutkować rozciągnięciem ubrań, co bardzo zaszkodzi m.in. legginsom i przylegającym koszulkom.

Pamiętaj o tych kilku wskazówkach, a twoja odzież sportowa długo zachowa funkcjonalność i wygląd. Trening w dobrze dobranych i utrzymanych ubraniach to czysta przyjemność.