Rolki dla początkujących – jakie wybrać?

Rolki dla początkujących – jakie wybrać?

Wybór pierwszych rolek to ważne wydarzenie w życiu każdego rolkarza. W Internecie można znaleźć tysiące informacji o tym, jakie wybrać. Najważniejsze jest znalezienie profesjonalnego sklepu, którego obsługa pomoże Ci wybrać odpowiednie rolki. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze wymarzonego sprzętu.

Dopasuj rozmiar rolek

Rolki powinny być dopasowane do stopy osoby, która będzie na nich jeździć. Najłatwiej wybrać je w takim samym rozmiarze, jak buty noszone na co dzień. Jeśli chcesz, możesz odrysować swoją stopę na kartce i sprawdzić ile ma centymetrów. Dzięki pomiarowi wybierzesz odpowiedni rozmiar, porównując je z wynikami zawartymi w tabeli przy wybranym modelu. Założyłeś rolki w dobrym rozmiarze i wydaje Ci się, że są za małe? Nie przejmuj się, pianka, która wypełnia rolki, z czasem się rozbije, dopasowując się do stopy.

Twarda skorupa i rolki fitness

Wybierając rolki, musisz zastanowić się, jak często będziesz z nich korzystać. Jeżeli zmierzasz jeździć często i chcesz rozwijać swoje umiejętności w kierunku freestyle slalomu, wybierz rolki w twardej skorupie, czyli tak zwane hardboot. Jeśli jednak chcesz jeździć typowo rekreacyjnie, polecamy rolki fitnessowe. Ich wielką zaletą jest duża przewiewność. Sklep z rolkami, który wybierzesz, na pewno będzie posiadał rolki tego typu. Wybierając rolki fitnessowe, zwróć uwagę na to, aby prawidłowo trzymały staw skokowy – obsługa sklepu z pewnością Ci w tym pomoże.

Odpowiednie kółka

Jeśli chodzi o kółka, to mówiąc najprościej, im są mniejsze, tym jazda jest wolniejsza. Analogicznie, wybierając większe kółka, mamy możliwość nabrania większej prędkości podczas jazdy. Przy wyborze kółek ważna jest jeszcze jedna zmienna, czyli ich twardość. Mniej twarde kółka są bardziej przyczepne i ułatwiają naukę jazdy na rolkach. Ścierają się szybciej, ale zwiększają komfort jazdy i niwelują drgania, co dla początkującego rolkarza jest bardzo istotne. Na twardsze kółka przyjdzie jeszcze czas!

Ochraniacze i kask

Nawet jeśli nie jesteś początkującym rolkarzem, nie wolno zapomnieć Ci o kasku i ochraniaczach! Bezpieczeństwo przede wszystkim. Kupując rolki zakup koniecznie również kask i ochraniacze na łokcie, nadgarstki oraz kolana. Dopasuj je dobrze. Nie mogą być zbyt ciasne, ale również nie mogą być za luźne. Jeśli nie wiesz, jakie ochraniacze i kask wybrać, poproś o pomoc pracowników sklepu lub skonsultuj się z doświadczonym rolkarzem.

Jazda na rolkach to jeden z przyjemniejszych sportów. Warto zainwestować w odpowiedni sprzęt, który ułatwi Ci naukę i późniejsze doskonalenie umiejętności. Pamiętaj, że nie ważne, jak dobrze jeździsz, zawsze musisz mieć na sobie kask i zestaw ochraniaczy. Szerokiej drogi!