Piłka do ręcznej – jak wybrać najlepszą? Poradnik
Piłka ręczna jest niezwykle dynamicznym i emocjonującym sportem drużynowym. To jedna z tych dyscyplin zespołowych, która cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród zawodowców, ale też wśród amatorów. Rozgrywki piłki ręcznej mogą odbywać się zarówno na hali, jak i na zewnętrznym utwardzonym boisku lub na plaży. Do gry niezbędna jest piłka do ręcznej – o parametrach odpowiednio dostosowanych do miejsca i warunków gry. Jak więc wybrać najlepszą piłkę do piłki ręcznej? Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek, które pomogą Ci podjąć właściwą decyzję.
Piłka do piłki ręcznej – najważniejsze informacje dotyczące jej budowy
Bez wątpienia kluczem do gry w piłkę ręczną jest piłka dedykowana tej dyscyplinie sportu. Jest jej kilka rodzajów. Warto więc poznać budowę piłki do ręcznej, by zrozumieć, z czego wynikają różnice jej poszczególnych modeli.
Piłka do piłki ręcznej składa się z osłony i dętki. Zwykle mamy od czynienia z różnicami dotyczącymi osłony piłki, ponieważ dętka z reguły jest wykonana z lateksu, zapewniającego jej dużą wytrzymałość i elastyczność. Osłona piłki może być wykonana albo z naturalnej skóry licowej, albo z materiałów syntetycznych, bądź gumy – w przypadku piłek do piłki ręcznej plażowej. Ponadto osłona musi być szyta odpowiednimi nićmi (syntetycznymi) oraz składać się z 32 paneli, a także wykazywać się dużą elastycznością i odpornością na uszkodzenia.
Komfort gry w dużej mierze zależy od jakości piłki. Powinna zapewniać ona dobry chwyt, przekładający się na precyzję rzutów. Poza tym lepiej, kiedy jej rozmiar dostosowany jest do płci graczy oraz miejsca i warunków, w których będą odbywały się rozgrywki. Nieco inna piłka będzie polecana do piłki ręcznej plażowej, a inna do gry na hali.
Piłki do ręcznej – rodzaje i wielkości
Rozgrywki piłki ręcznej mogą być organizowane na hali i utwardzonych nawierzchniach. Mamy wówczas do czynienia z piłką ręczną halową (street handball). Piłkom używanym do takiej gry stawiane są pewne warunki:
- nie mogą być śliskie;
- powinny być pokryte naturalną skórą lub tworzywem sztucznym;
- muszą mieć odpowiednie parametry takie, jak waga (uzależniona jest od rozmiaru piłki), ciśnienie (0,6 bara), kształt i kulistość (weryfikowane na etapie produkcji, poprzez sprawdzenie średnicy piłki w 16 punktach, z granicą tolerancji wyniku do 2%).
Wyróżnia się 4 rozmiary piłek do piłki ręcznej halowej:
- Rozmiar 0 – piłki dedykowane dzieciom poniżej ósmego roku życia i nie podlegają standaryzacji przez Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej (IHF) w przeciwieństwie do pozostałych trzech rozmiarów;
- Rozmiar 1 – piłki w tym rozmiarze muszą mieć obwód od 50 do 52 centymetrów i ważyć od 290 do 330 gramów; są dedykowane dziewczynkom w wieku 8-14 lat i chłopcom w wieku 8-12 lat;
- Rozmiar 2 – są to piłki, których obwód mieści się w przedziale od 54 do 56 centymetrów, a waga w przedziale od 325 do 375 gramów; są polecane chłopcom w wieku 12-16 lat oraz dziewczynkom od 14 roku życia;
- Rozmiar 3 – piłki o obwodzie od 58 do 60 centymetrów i wadze od 425 do 475 gramów, są przeznaczone do gry dla drużyn męskich od 16-go roku życia.
Natomiast do piłki ręcznej plażowej to polecane modele skrojone na miarę potrzeb rozgrywek organizowanych na boiskach plażowych. Ten rodzaj piłek do ręcznej wyróżnia się gumową osłoną, ale także odpowiednim rozmiarem i wagą dostosowaną do płci zawodników.
Wyróżnia się dwa rodzaje piłek do piłki ręcznej plażowej:
- dla mężczyzn – piłki o obwodzie od 54 do 56 centymetrów i wadze od 350 do 370 gramów;
- dla kobiet – piłki o obwodzie od 50 do 52 centymetrów i wadze od 280 do 300 gramów.
Dzieciom poleca się zwykłe małe piłki gumowe, które do rozgrywek na plaży będą doskonałe.
Na rynku są dostępne piłki idealne zarówno do gry amatorskiej, jak i profesjonalnej, dostosowane do stopnia zaawansowania graczy. Wybierając piłkę do piłki ręcznej należy postawić na wysoką jakość z uwzględnieniem typu przeprowadzanych rozgrywek oraz wieku i płci graczy. Chcąc czerpać radość z komfortu gry warto sięgać po piłki z atestem IHF