Zimowe Igrzyska w Pekinie 2022 już za nami

Igrzyska w Pekinie, które zostały nadszarpnięte przez rosyjski skandal dopingowy, ujrzały już linię swojej mety. Po 16 dniach i 109 wydarzeniach Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 w Pekinie oficjalnie zakończyły się tradycyjną ceremonią.

W niedzielę na trybunach stadionu Ptasiego Gniazda w Pekinie zasiadła niewielka, acz entuzjastyczna grupa widzów, która musiała zmagać się z bardzo zimną nocą. Niektórzy widzowie wiwatowali, podczas gdy inni radośnie machali chińską flagą, czekając na rozpoczęcie nocnych uroczystości.

Prezydent Chin Xi Jinping zasiadł na trybunach zaraz obok przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Thomasa Bacha. Obaj razem obserwowali przebieg ceremonii zakończenia Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Ostatnia parada zawodników Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022

Podczas ceremonii zakończenia występy były ograniczone, a całość nieco wyciszona, podobnie jak podczas ceremonii otwarcia, która odbyła się na początku tego miesiąca. Organizatorzy zdecydowali, że na tegorocznych igrzyskach motywem przewodnim będą śnieg i lód.

Scena główna Ptasiego Gniazda składała się z ogromnego ekranu LED o powierzchni 11 600 metrów kwadratowych. Ekran przez cały czas trwania ceremonii imitował „krystalicznie czystą powierzchnię lodu”.

Triumfujący sportowcy, wyglądając na nie mniej podekscytowanych niż podczas ceremonii otwarcia, z dumą machali flagami swojego narodu podczas parady pożegnalnej.

Podczas ceremonii zakończenia do trzymania flagi Stanów Zjednoczonych została wybrana amerykańska bobslejerka, Elana Meyers Taylor. Jest to pierwszy sportowiec, którego wybrano do trzymania amerykańskiej flagi zarówno na ceremonii otwarcia i zamknięcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich od 1948 roku. Podczas igrzysk Meyers Taylor zdobyła srebrny medal w pierwszym w historii wyścigu monobobu i brązowy medal w bobsleju dla dwóch kobiet.

Niektórzy paradujący sportowcy wracali do domu z cenną pamiątką na szyi, z dumą prezentując ciężko zdobyte medale wiwatującej publice.

Medale – kto zdobył ich najwięcej?

Norwegia znalazła się na szczycie tabeli liderów, zgarniając łącznie 37 medali, w tym 16 złotych. Na drugim miejscu uplasowały się Niemcy, przywożąc ze sobą 27 medali, w tym 12 złotych. Z kolei na trzecim miejscu znalazł się gospodarz imprezy – Chiny. Kraj zdobył łącznie 15 medali, w tym 9 złotych.

Polska niestety nie miała na tych igrzyskach zbyt wiele szczęścia – zajmując dopiero 27 miejsce z jednym brązowym medalem. Zdobywcą brązu jest Dawid Kubacki, który zajął trzecie miejsce w skokach narciarskich na skoczni normalnej.

Podczas ceremonii zamknięcia organizatorzy zorganizowali ostatnią ceremonię wręczenia medali za bieg masowy kobiet na 30 km. Amerykańska narciarka Jessie Diggins zdobyła srebro po mocnym dotarciu do mety. Norweżka Therese Johaug zdobyła złoto, a Fin Kerttu Niskanen zdobyła brąz.

Diggins ujawniła po zawodach, że około 30 godzin przed startem cierpiała na zatrucie pokarmowe. Kiedy skończyła swój bieg, upadła i leżała tak przez kilka minut. Jednak jej wyczerpanie z poprzedniego dnia zniknęło, gdy Diggins skakała w górę i w dół na podium, odbierając swój medal.

W ramach niedzielnej ceremonii Thomas Bach przekazał flagę olimpijską burmistrzom włoskich miast – Mediolanu i Cortino – gospodarzom Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2026.