Niecodzienny protest – dron na murawie

Niecodzienny protest – dron na murawie

Do niecodziennego protestu doszło podczas meczu Athletic Bilbao i SD Eibar. Nagle podczas spotkania na murawę wleciał dron. W związku z zaistniałą sytuacją mecz został przerwany na kilka minut. Jak się okazało, na dronie był napis Nie dla Euro 2020 w Bilbao. Po chwilowym zamieszaniu mecz został wznowiony przez sędziego Valentina Pizzaro i zakończył się remisem jeden do jednego. Protest miał charakter polityczny, bowiem w kraju basków ma rozegrać się mecz Polska-Hiszpania. Decyzję w tej sprawie podjęła UEFA.

Euro 2020

UEFA cały czas utrzymuje, że mistrzostwa Euro 2020 odbędą się w trzynastu miastach. Na jednego z gospodarzy organizacja wybrała San Mames w Bilbao. Również Polacy mają rywalizować na tym stadionie z Hiszpanami. Jednak decyzja ta spotkała się z niemałym oburzeniem i wywołała kontrowersję. Hiszpanie bowiem nie występowali w kraju Basków aż od 1967 roku. 

Hiszpanie na baskijskiej ziemi

Lokalne partie polityczne i ugrupowania nie chcą zgodzić się, aby Hiszpanie pojawili się na baskijskiej ziemi. Powodem do buntu ma być również fakt, że na trybunach ma zabraknąć kibiców podczas spotkania. Mistrzostwa zaczynają się już trzynastego czerwca. Z pewnością polityczny konflikt, może przynieść ze sobą szereg nieprzyjemnych wydarzeń, a dron był jedynie ostrzeżeniem i łagodnym wyrazem niezadowolenia.

Konflikt baskijsko-hiszpański

Baskowie to autonomiczna społeczność, która w przeszłości zasłynęła licznymi atakami terrorystycznymi i  prześladowaniami Hiszpanów. Kraj basków leży w północnej części Hiszpanii tuż nad Zatoką Biskajską. Część leży na terenie Francji. Uważają się oni za niepodległą grupę, przez długi czas byli oni represjonowani i stąd ta niechęć do Hiszpanii. Jest to silnie zakorzeniona nienawiść przekazywana z pokolenia na pokolenie i utrzymywana również przez partie polityczne. Ponieważ sport, zwłaszcza piłka nożna jest silnie powiązana z narodowością i patriotyzmem, stąd oburzenie baskijskiej społeczności, co do wyboru miejsca rozegrania meczu Polska-Hiszpania przez UEFA.