Sprzedaż Chelsea wstrzymana. Powodem są sankcje narzucone na Romana Abramowicza przez rząd brytyjski

Sprzedaż Chelsea wstrzymana. Powodem są sankcje narzucone na Romana Abramowicza przez rząd brytyjski

Rząd Wielkiej Brytanii nałożył sankcje na właściciela Chelsea F.C., Romana Abramowicza. Minister spraw zagranicznych, Liz Truss, powiedziała, że ​​wobec Abramowicza zastosowano całkowite zamrożenie aktywów i objęto go zakazem podróżowania. W konsekwencji 55-latek nie będzie mógł sprzedać Chelsea na swoich warunkach. Klub nadal będzie mógł kontynuować działalność jako klub piłkarski po otrzymaniu licencji sportowej.

Roman Abramowicz został ukarany przez rząd Wielkiej Brytanii, w wyniku czego wszelkie próby sprzedaży Chelsea zostały wstrzymane. 55-latek – wraz z sześcioma innymi osobami – podlega całkowitemu zamrożeniu aktywów i zakazowi podróżowania.

The Telegraph poinformował, że klub nadal może zostać sprzedany, jeśli Abramowicz przekaże ten proces w ręce rządu Wielkiej Brytanii. Jednak w ten sposób nie otrzyma też żadnych wpływów ze sprzedaży.

Abramowicz zaangażowany w destabilizację Ukrainy

Abramowicz jest lub był zaangażowany w destabilizację Ukrainy oraz podważanie i zagrażanie integralności terytorialnej, suwerenności i niezależności tego kraju. Dopuścił się tego za pośrednictwem Evraz PLC, firmy wydobywczej, zajmującej się również produkcją stali. W firmie tej Abramowicz ma znaczny udział i sprawuje nad nią skuteczną kontrolę.

Evraz PLC jest lub był zaangażowany w świadczenie usług finansowych lub udostępnianie funduszy, zasobów gospodarczych, towarów i technologii, które mogą przyczynić się do destabilizacji, podważenia albo zagrożenia integralności terytorialnej, suwerenności lub niezależności Ukrainy. Jego działania obejmowały potencjalne dostarczanie stali dla wojsk rosyjskich, które mogło wykorzystać te materiały do produkcji czołgów.

Roman Abramowicz ukarany wraz z sześcioma innymi osobami

Oświadczenie opublikowane na stronie rządu brytyjskiego mówi, że Abramowicz został ukarany wraz z sześcioma innymi osobami. Sekretarz spraw zagranicznych, Liz Truss, w czwartek (10 marca) ogłosiła całkowite zamrożenie aktywów i zakaz podróżowania siedmiu najbogatszych i najbardziej wpływowych oligarchów w Rosji. Ich imperia biznesowe, bogactwo i kontakty są ściśle powiązane z Kremlem.

W ramach wiodących wysiłków brytyjskich na rzecz izolowania prezydenta Federacji Rosyjskiej i jego otoczenia, wyżej wspomnieni oligarchowie mają łączną wartość netto około 15 miliardów funtów. Z tego względu wszystkie ich aktywa w Wielkiej Brytanii zostały zamrożone do odwołania. Ponadto, każdy z nich objęty jest również zakazem podróżowania i żaden obywatel Wielkiej Brytanii ani firma nie mogą prowadzić z nimi interesów.

Oligarchowie sankcjonowani przez Wielką Brytanię

  • Roman Abramowicz – właściciel Chelsea Football Club, wart ponad 9 miliardów funtów, z udziałami w stalowych gigantach jak Evraz i Norilsk Nickel.
  • Oleg Deripaska – czołowy przemysłowiec, wart 2 miliardy funtów, z udziałami w En+ Group.
  • Igor Sieczin – dyrektor generalny Rosneft.
  • Andrey Kostin – prezes banku VTB.
  • Aleksiej Miller – prezes spółki energetycznej Gazprom.
  • Nikołaj Tokariew – prezes rosyjskiej państwowej firmy rurociągowej Transnieft.
  • Dimitri Lebedev – przewodniczący Rady Dyrektorów Banku Rossiya.

Rząd szczegółowo przedstawił uzasadnienie sankcji w dokumencie o skonsolidowanej liście celów sankcji finansowych w Wielkiej Brytanii.

Tutaj przeczytasz, dlaczego Polska nie chce zagrać z Rosją w barażach MŚ 2022.